سود کاستیک

سود کاستیک مشهورترین اسید در جهان است. برای نیازهای صنعتی، حدود ۵۵ میلیون تن از آن تولید می‌شود. از آن جایی که کاستیک به طور کامل در آب حل می‌شود به گروه شیمیایی قوی طبقه‌بندی می‌شود .نام‌های دیگر این ماده : سدیم هیدروکسید، سود است .

این یک پودر سفید با ذرات بزرگ است. کاستیک بسیار هیگروسکوپیک است و چون که به طور فعال بخار آب را جذب می‌کند به سرعت ذوب می‌شود .

سدیم هیدروکسید چرا این قدر فراگیر شده‌ است؟

چرا این همه سود سوزآور در صنعت در سراسر دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد ؟

به تمامی مواد شوینده ، شامپو و صابون مقدار معینی از سود سوزآور اضافه می‌کنند . این فولاد می‌تواند در تولید کاغذ ، الیاف پلی استر و مقوا در تولید آلومینیوم مورد استفاده قرار گیرد.

برای مطالعه بیشتر در مورد سود پرک روی لینک سبز کلیک کنید .

با ما در ارتباط باشید تا از قیمت به روز ما اطلاع کسب کنید.. 

شماره های تماس

تلفن ثابت : ۲۶۲۰۰۵۰۱-۰۲۱ 

سود کاستیک

هم چنین کاستیک می تواند به عنوان یک افزودنی غذایی ثبت ‌شود و از آن برای ساختن پوسته‌های ترد استفاده می‌شود . محلول‌های سودا در کارخانجات مواد غذایی به عنوان یک عامل شستشوی قوی مورد استفاده قرار می‌گیرند که چربی‌ ها را تجزیه می‌کند . هم چنین سود کاستیک به عنوان یک کاتالیزور هیدروکسید سدیم مورد استفاده قرار می گیرد . که این کاتالیزور در واکنش های گیاهان شیمیایی مورد نیاز است . کاستیک یک روش جالب و کاربردی در پزشکی است و از آن برای سوزاندن بافت های پوستی استفاده می شود ، در صورتی که کاستیک به چشم شما اصابت کرد سریعا چشمان خود را با آب بشویید . درست کردن سدیم هیدروکسید در خانه بسیار خطرناک است .

 

تهیه سود کاستیک

خرید پودر سود کاستیک مورد نیاز از مغازه‌ها بلامانع است. روش‌های الکترولیت زیادی برای کاستیک وجود دارد . از طریق روش دیافراگمی ، روش غشایی و روش کاتد جیوه‌ای مایع ، کاستیک به دست می‌آید . کاستیک یا سود سوزآور ماده‌ای سفید و دارای فرمول شیمیایی است و از طریق فرآیند الکترولیز محلول کلرید سدیم در کانتینرهای الکترولیتی به دست می‌آید . هم چنین به کاستیک سود سوزآور هم گفته می‌شود چون در طبیعت بسیار خورنده است . کاستیک در بسیاری از اشکال صنعتی موجود است و متداول‌ ترین اشکال آن ، سود سوزآور و مروارید است . کاستیک یک پایه ی بسیار قوی و از مهم‌ترین ماده های شیمیایی و صنعتی است و به جاذب رطوبت مشهور است. کاستیک نیز به صورت مواد جامد, ذرات و یا ترکیب حجیم در دسترس است .

سود کاستیک

سود کاستیک

معایب سود کاستیک

کاستیک بسیار قلیایی و به شدت آب دوست است . این ظرفیت باعث می‌شود که کاستیک بسیار خورنده بوده و برای همه حیوانات و گیاهان خطرناک باشد . باید از تماس فیزیکی مستقیم و بدون محافظ با ماده اجتناب شود. دانه‌های کاستیک بی‌ثبات و قابل‌ اشتعال نیستند. خواص کاستیک به گونه ای است که اتانول و متانول و کربن دی اکسید را از الکترولیت قوی هوا جذب می‌کند. با توجه به دما و غلظت کاستیک ،این محصول به برخی شرایط ذخیره سازی بسیار خاص نیاز دارد . کاستیک (سدیم هیدروکسید) محصول جانبی کلرین است و کاربردهای تجاری آن اغلب شامل غلظت‌های کم ‌تری هستند. کاستیک به طور گسترده ای در آلیاژ آلومینیوم مورد استفاده قرار می گیرد. این فرآیند باید تحت شرایط دقیق و قابل کنترل انجام شود و همیشه به مجموعه‌ای از پارامترها نزدیک باشد .

مزایای سدیم سلیکات

سدیم سیلیکات به طور موثر از خوردگی آلومینیوم در محلول‌های هیدروکسید سدیم جلوگیری می‌کند . سدیم سیلیکات امکان تمیز کردن تجهیزات آلومینیوم را میسر می‌سازد . در دماهای بالاتر از ۳۱۸ درجه سانتی گراد و همچنین در غیاب رطوبت، سود کاستیک هیچ واکنشی با آلومینیوم نمی دهد . در حالی که وجود کوچک‌ترین رطوبت باعث می‌شود که یک واکنش شدیدی بین کاستیک و آلومینیوم به وجود بیاید .
چیزی که باعث تعجب ما می شود ، طریقه ی ساخت صابون و مواد شوینده است . چیزی که ما را غافلگیر می کند یکی از اجزای تشکیل‌دهنده ی آن است ، نام این جز کاستیک است . همچنین کاستیک به عنوان سدیم هیدروکسید نیز شناخته می‌شود .

ماده سود کاستیک

ماده‌ی سود کاستیک که به همان اندازه ای که خطرناک است به همان اندازه هم مفید است . اگر تحقیقات انجام ندهیم نخواهیم پی برد که که چنین ماده‌ ی مضر برای ایجاد چیزی که ما در زندگی روزمره خود از آن استفاده می‌کنیم، به کار می‌رود .”تا قبل قرن ۱۹ از کاستیک برای ساخت صابون استفاده نمی شد. قبل از آن ، آب قلیایی در ساخت صابون مورد استفاده قرار می‌گرفت. با این حال، صابون تولید شده نرم بود و نگهداری آن دشوار بود. سود کاستیک نخستین بار توسط نیکولا شیمیدان فرانسوی معرفی شد. بعدها ارنست، شیمیدان بلژیکی تصمیم گرفت روشی را که چگونه سدیم هیدروکسید در تولید صابون مورد استفاده قرار می‌گرفت بهبود بخشد و این امر کیفیت صابون را بسیار بالا برد.

سود کاستیک

سود کاستیک

صابون از چه ماده ای ساحته می شود ؟

صابون تولید شده با روش جدید استفاده از ماده سود کاستیک ، بسیار سخت‌تر بود. استفاده از کاستیک ایده ی تجاری سازی صابون را آغاز کرد. به همین دلیل است که در حال حاضر، صابون های زیادی داریم که تولید بسته‌ بندی می‌شوند. کاستیک به یک تجارت خطرناک ولی بسیار سودآور تبدیل شده‌است ، چرا که در صنایع دیگر جدا از تولید صابون بسیار مفید است. به همین دلیل تعجب‌آور نیست که شرکت‌های زیادی وجود دارند که به تولید کننده هیدروکسید سدیم ، توزیع‌کننده و امثال آن‌ها تبدیل می‌شوند. گذشته از خطرات کاستیک ، این ماده کاربرد گسترده‌ای دارد. زمانی که به طور مناسب مورد استفاده قرار گیرد، محصولات زیادی را ارایه می‌کند که در آن هیچ ماده شیمیایی دیگری نمی‌تواند به عنوان جانشین کاستیک عمل کند.

مهمترین کاربرد کاستیک

یکی از کاربردهای مهم آن ،ساختن صابون می‌باشد. وقتی کاستیک با چربی مخلوط می‌شود، یک واکنش شیمیایی رخ می‌دهد. واکنشی که گلیسرول ها را در مولکول‌های اسیدی چرب به یکدیگر پیوند می‌دهد و صابون تولید می‌کند. این فرآیند در تمامی محصولات صابون و مواد شوینده که در حال حاضر در بازار می‌بینید وجود دارد . صابون و مواد شوینده شایع‌ترین عوامل نظافت مورد استفاده در خانه‌ها، ادارات، امکانات مراقبت بهداشتی، رستوران‌ ها و هتل‌ ها هستند. کاستیک به صورت تجاری در در اشکال مختلفی موجود است. کاستیک خالص یک ماده ی جامد سفید رنگ است که عموما با عنوان گرانول شناخته می شود .

عملکرد سود کاستیک در صابون

شکل خالص این ترکیب بسیار واکنش پذیر است و کنترل نادرست می‌تواند منجر به حوادث جدی شود. به همین دلیل است که اقدامات احتیاطی در ذخیره‌سازی و استفاده از مواد شیمیایی مهم هستند. ظروف مورد استفاده در انبار کردن این ماده شیمیایی باید محکم باشند . در قوانین سخت صنعتی، استفاده از دستکش و حفاظت از چشم هنگام کار با سود کاستیک ضروری است .موارد متعددی وجود دارند که فرد باید هنگام کار با کاستیک به آن ها توجه کند. این آلکین در صنایع به خاطر کنترل پ. هاش مشهور است و می‌تواند اسیدها و اکسید های اسیدی را با کارایی بالایی خنثی کند. استفاده از کاستیک در فرآوری پنبه، فلزاتی نظیر آلومینیوم، نساجی، کاغذ و خمیر دیده می‌شود.

سود کاستیک

سود کاستیک

ترکیبات یونی

این ترکیب یونی به طور کامل به یون‌های سدیم و یون‌های هیدروکسید در محلول‌های آبی تبدیل می‌شود . این ماده هرگز قابل‌اشتعال نمی باشد. اما از آنجایی که کاستیک به همراه آب ، محلول های بسیار موثری را تشکیل می‌دهند باید حین کار کردن با سود کاستیک احتیاط کنیم. همچنین از واکنش کاستیک با فلزات گاز هیدروژن آزاد می کند و این گاز هیدروژن در صورت حضور اکسیژن شعله ور می شود .از آنجا که این آلکالین ظرفیت گرمایی کمتری نسبت به آب دارد، به راحتی گرما را به محیط منتقل می‌کند. برای مثال مخلوط کردن کاستیک با آب باعث تجمع حرارتی خطرناکی می‌شود. بنابراین لازم است که به نکات ایمنی توجه کنید. پوشیدن لباس‌های مخصوص و دستکش‌های حفاظتی در حین کار با کاستیک بسیار ضروری است.

استفاده از تجهیزات ایمنی هنگام کار با سود کاستیک

همچنین به خاطر داشته باشید که حتی محلول‌های رقیق کاستیک هم ممکن است موجب خارش و خوردگی شوند. واکنش‌پذیری شدید کاستیک برای کارگرانی که با این ماده سرو کار دارند می تواند بسیار خطرناک باشد. تجهیزات ایمنی و لباس‌های محافظ باید در تمامی زمان ها استفاده شوند و استفاده از این تجهیزات یکی از دستورالعمل های ضروری بهداشت است. کارگرانی که دائماً در معرض خطر قرار گرفتن با این مواد شیمیایی هستند باید در مورد خواص آن و خطرات سلامتی آن اطلاعات کسب کنند. علاوه بر این، آن‌ها باید در کنترل دقیق مواد شیمیایی آموزش‌دیده باشند. تهویه مناسب باید در مناطق کاری وجود داشته باشد.

سود کاستیک

سود کاستیک

 نکته مهم در مورد سود کاستیک

 بنابراین، کاستیک ها نباید در ظروف آلومینیومی انتقال داده شوند، زیرا این امر ممکن است منجر به آزاد سازی گاز هیدروژن قابل‌اشتعال و آسیب رسیدن به ظروف آلومینیومی شود. علاوه بر این، کاستیک ها با شیشه واکنش می‌دهند. از این رو، ظروف شیشه‌ای برای نگهداری طولانی‌ مدت کاستیک ها مناسب نیستند.

قیمت سود کاستیک 

بسیاری از افراد فکر میکنند که سود کاستیک قیمت ثابتی دارد در حالی که اینطور نمیباشد دلیل آن هم این است که در تهیه و تولید آن موارد بسیار زیادی تاثیر میگذارد .

برای مطالعه بیشتر روی مقاله کلیک کنید :  فروش سود پرک

قیمت سود کاستیک به صورت لحظه ای متفاوت میباشد اما شما میتوانید از طریق مجموعه شفق شیمی با هزینه بسیار مناسبی اقدام به خرید سود کاستیک نمایید .

کارشناسان ما آمادگی این را دارند که در تمامی مراحل اولیه تا زمان تحویل شما را راهنمایی کنند و به شما در تهیه و خرید سود کاستیک به صورت آسان بسیار کمک کنند. 

بهترین تولید کننده سود کاستیک 

در کشور ایران منابع گازی و نفتی بسیار بزرگ و عظیمی وجو دارد،و در راستای گسترش خوب و با هدف صنایع پتروشیمی ایران به این خود کفایی رسیده است

که بتواند در دنیا برای تولید سود کاستیک حرفی برای گفتن داشته باشد .

یکی از مواردی که میتوان به آن استناد کرد این است

که ایران هم اکنون و در حال حاضر رتبه اول تولید سود کاستیک در منطقه و خاورمیانه را در اختیار دارد

.تولید سود کاستیک در ایران به نحوی افزایش یافته است که میتواند نیاز صنابع داخل کشور را تامین کند

و حتی در چند سال اخیر صادرات به کشور های خارجی را نیز داشته باشد . 

قیمت سود کاستیک چقدر میباشد ؟

با توجه به نواسانات فعلی در بازار نمیتوان قیمت دقیق داد حتما با مشاورین ما در ارتباط باشید

هنگام کار با کاستیک باید به چه مواردی توجه کنیم ؟

 
قبل از حمل و انتقال کاستیک ها لازم است که از محکم بودن در های ظروف اطمینان حاصل شود.مواد مختلفی وجود دارند که باید از این ماده دور نگه‌داشته شوند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *